spain football team
Spain won the last two European championships in 2008 and 2012Getty

The 2016 Uefa European Championships, commonly referred to as Euro 2016, will be held in France from 10 June to 10 July. For the first time since its inception, 24 teams are participating in the tournament, which has been expanded from the 16-team format that was used since 1996.

Where to watch live

Live coverage of the tournament will be available in the United Kingdom on ITV 1 UK.

Below is group table:

Group A

  1. Albania
  2. France
  3. Romania
  4. Switzerland

Group B

  1. England
  2. Russia
  3. Slovakia
  4. Wales

Group C

  1. Germany
  2. Northern Ireland
  3. Poland
  4. Ukraine

Group D

  1. Croatia
  2. Czech Republic
  3. Spain
  4. Turkey

Group E

  1. Belgium
  2. Italy
  3. Republic of Ireland
  4. Sweden

Group F

  1. Austria
  2. Hungary
  3. Iceland
  4. Portugal

Fixtures

Match 1: France vs Romania

Date and Time: 10 June, Friday – 8pm BST

Venue: Stade de France, Saint-Denis

Match 2: Albania vs Switzerland

Date and Time: 11 June, Saturday - 2pm BST

Venue: Stade Bollaert- Delelis, Lens Agglo

Match 3: Wales vs Slovakia

Date and Time: 11 June, Saturday – 5pm BST

Venue: Stade de Bordeaux, Bordeaux

Match 4: England vs Russia

Date and Time: 11 June, Saturday - 8pm BST

Venue: Stade Velodrome, Marseille

Match 5: Turkey vs Croatia

Date and Time:12 June, Sunday - 2pm BST

Venue: Parc des Princes, Paris

Match 6: Poland vs Northern Ireland

Date and Time: 12 June, Sunday – 5pm BST

Venue: Stade de Nice, Nice

Match 7: Germany vs Ukraine

Date and Time: 12 June, Sunday – 8pm BST

Venue: Stade Pierre Mauroy, Lille Metropole

Match 8: Spain vs Czech Republic

Date and Time: 13 June, Monday – 2pm BST

Venue: Stadium de Toulouse, Toulouse

Match 9: Republic of Ireland vs Sweden

Date and Time:13 June, Monday – 5pm BST

Venue: Stade de France, Saint-Denis

Match 10: Belgium vs Italy

Date and Time: 13 June, Monday – 8pm BST

Venue: Stade de Lyon, Lyon

Match 11: Austria vs Hungary

Date and Time: 14 June, Tuesday – 5pm BST

Venue: Stade de Bordeaux, Bordeaux

Match 12: Portugal vs Iceland

Date and Time: 14 June, Tuesday – 8pm BST

Venue: Stade Geoffroy Guichard, Saint-Etienne

Match 13: Russia vs Slovakia

Date and Time: 15 June, Wednesday – 2pm BST

Venue: Stade Pierry Mauroy, Lille Metropole

Match 14: Romania vs Switzerland

Date and Time: 15 June, Wednesday – 5pm BST

Venue: Parc des Prices, Paris


Match 15
: France vs Albania

Date and Time: 15 June, Wednesday – 8pm BST

Venue: Stade Velodrome, Marseille

Match 16: England vs Wales

Date and Time: 16 June, Thursday – 2pm BST

Venue: Stade Bollaert- Delelis, Lens Agglo

Match 17: Ukraine vs Northern Ireland

Date and Time: 16 June, Thursday – 5pm BST

Venue: Stade de Lyon, Lyon

Match 18: Germany vs Poland

Date and Time: 16 June, Thursday – 8pm BST

Venue: Stade de France, Saint-Denis

Match 19: Italy vs Sweden

Date and Time: 17 June, Friday – 2pm BST

Venue: Stadium de Toulouse, Toulouse

Match 20: Czech Republic vs Croatia

Date and Time: 17 June, Friday – 5pm BST

Venue: Stade Geoffroy Guichard, Saint-Etienne

Match 21: Spain vs Turkey

Date and Time: 17 June,Friday – 8pm BST

Venue: Stade de Nice, Nice

Match 22: Belgium vs Republic of Ireland

Date and Time: 18 June, Saturday – 2pm BST

Venue: Stade de Bordeaux, Bordeaux

Match 23: Iceland vs Hungary

Date and Time: 18 June, Saturday – 5pm BST

Venue: Stade Velodrome, Marseille

Match 24: Portugal vs Austria

Date and Time: 18 June, Saturday – 8pm BST

Venue: Parc des Princes, Paris

Match 25: Switzerland vs France

Date and Time: 19 June, Sunday – 8pm BST

Venue: Stade Pierre Mauroy, Lille Metropole

Match 26: Romania vs Albania

Date and Time: 19 June,Sunday – 8pm BST/ 00.30am IST (Monday)

Venue: Stade de Lyon, Lyon

Match 27: Slovakia vs England

Date and Time: 20 June, Monday – 8pm BST

Venue: Stade Geoffroy Guichard, Saint-Etienne

Match 28: Russia vs Wales

Date and Time: 20 June, Monday – 8pm BST

Venue: Stadium de Toulouse, Toulouse

Match 29: Northern Ireland vs Germany

Date and Time: 21 June, Tuesday – 5pm BST

Venue: Parc des Princes, Paris

Match 30: Ukraine vs Poland

Date and Time: 21 June, Tuesday – 5pm BST

Venue: Stade Velodrome, Marseille

Match 31: Croatia vs Spain

Date and Time: 21 June, Tuesday – 8pm BST

Venue: Stade de Bordeaux, Bordeaux

Match 32: Czech Republic vs Turkey

Date and Time: 21 June, Tuesday – 8pm BST

Venue: Stade Bollaert- Delelis, Lens Agglo

Match 33: Iceland vs Austria

Date and Time: 22 June, Wednesday – 5pm BST

Venue: Stade de France, Saint-Denis

Match 34: Hungary vs Portugal

Date and Time: 22 June, Wednesday – 5pm BST

Venue: Stade de Lyon, Lyon

Match 35: Sweden vs Belgium

Date and Time: 22 June, Wednesday – 8pm BST

Venue: Stade de Nice, Nice

Match 36: Italy vs Republic of Ireland

Date and Time: 22 June, Wednesday – 8pm BST

Venue: Stade Pierre Mauroy, Lille Metropole

Round of 16:

Match 37: Runner-Up A (TBD) vs Runner-Up C (TBD)

Date and Time: 25 June, Saturday – 2pm BST

Venue: Stade Geoffroy Guichard, Saint-Etienne

Match 38: Winner B (TBD) vs Third Place A/C/ D (TBD)

Date and Time: 25 June, Saturday – 5pm BST

Venue: Parc des Princes, Paris

Match 39: Winner D (TBD) vs Third Place B/E/ F (TBD)

Date and Time: 25 June, Saturday – 8pm BST

Venue: Stade Bollaert- Delelis, Lens Agglo

Match 40: Winner A (TBD) vs Third Place C/D/E (TBD)

Date and Time: 26 June, Sunday – 2pm BST

Venue: Stade de Lyon, Lyon

Match 41: Winner C (TBD) vs Third Place A/B/F (TBD)

Date and Time: 26 June, Sunday – 5pm BST

Venue: Stade Pierre Mauroy, Lille Metropole

Match 42: Winner F (TBD) vs Runner-Up E (TBD)

Date and Time: 26 June, Sunday – 8pm BST

Venue: Stadium de Toulouse, Toulouse

Match 43: Winner E (TBD) vs Runner-Up D (TBD)

Date and Time: 27 June, Monday – 5pm BST

Venue: Stade de France, Saint-Denis

Match 44: Runner-Up B (TBD) vs Runner-Up F (TBD)

Date and Time: 27 June, Monday – 8pm BST

Venue: Stade de Nice, Nice

Quarter-final:

Match 45: Winner R16 (St-Etienne) vs Winner R16 (Lens)

Date and Time: 30 June,Thursday – 8pm BST

Venue: Stade Velodrome, Marseille

Match 46: Winner R16 (Paris) vs Winner R16 (Toulouse)

Date and Time: 1 July, Friday – 8pm BST

Venue: Stade Pierre Mauroy, Lille Metropole

Match 47: Winner R16 (Lille) vs Winner R16 (St Denis)

Date and Time: 2 July, Saturday – 8pm BST

Venue: Stade de Bordeaux, Bordeaux

Match 48: Winner R16 (Lyon) vs Winner R16 (Nice)

Date and Time: 3 July,Sunday – 8pm BST/ 00.30am IST (Monday)

Venue: Stade de France, Saint-Denis

Semi-final:

Match 49: Winner QF (Marseille) vs Winner QF (Lille)

Date and Time: 6 July, Wednesday – 8pm BST/ 00.30am IST (Thursday)

Venue: Stade de Lyon, Lyon

Match 50: Winner QF (Bordeaux) vs Winner QF (St-Denis)

Date and Time: 7 July,Thursday – 8pm BST

Venue: Stade Velodrome, Mareseille

Final:

Match 51: Winner SF (Lyon) vs Winner SF (Marseille)

Date and Time: 10 July, Sunday – 8pm BST

Venue: Stade de France, Saint-Denis