Novak Djokovic
Second seed, Novak Djokovic in action against Joao Sousa on day two.Getty Images

Day three of the 2014 Roland Garros witnessed Andy Murray and David Ferrer in the first round of action defeating Andrey Golubev and Igor Sijsling, respectively.

Day four marks the beginning of round two as Novak Djokovic, Roger Federer and Tomas Berdych are set to take to the court once again in the Men's singles competition while Maria Sharapova, Agnieszka Radwanska and sisters Serena Willams and Venus Williams will feature in the women's singles.

Wednesday also sees the beginning of the Men's, Women's and Mixed Doubles competition, where Britain's Dominic Inglot teams up with Poland's Klaudia Jans-Ignacik to take on her compatriot Allicja Rosolska and Johan Brunstorm of Sweden.

Where to Watch Live

The matches will be played across 16 different courts and are set to begin at 10am BST. Live coverage will be on ITV 3 (From 2:45pm BST), ITV 4, British Eurosport and British Eurosport 2. Radio commentary, regular updates and live scores are available on Roland Garros' official website.


Men's Singles – Round Two

Djokovic easily triumphed over Joao Sousa in the first round clash on Monday beating the 44th ranked Portuguese, 6-1, 6-2, 6-4. The Serbian's second round opponent Jeremy Chardy overcame Spain's Daniel Gimeno-Traver, 7-5, 6-2, 6-2, following a hard-fought battle.

Djokovic v Chardy is scheduled to begin on Court Philippe Chatrier at 12pm BST.

Sixth seed, Berdych ousted Canadian qualifier Peter Polansky in straight sets, 6-3, 6-4, 6-4, to set-up his second round clash against Aleksandr Nedovyesov. The 27-year-old Kazakh knocked out his Indian counterpart, Somdev Devvarman, 5-7, 6-3, 7-6 (4), 6-3, on Sunday.

Berdych v Nedovyesov is scheduled to begin on Court 1 at 1pm BST.

Meanwhile, Federer progressed into the second round by defeating Slovakia's Lukas Lacko, 6-2, 6-4, 6-2, on Sunday. The 17-time Grand Slam winner's second round rival Diego Sebastian Schwartzman overcame his fellow qualifier from Portugal, Gastao Elias, 6-4, 6-2, 7-5.

Roger Federer
A jubilant Roger Federer throws his wrist-band towards the crowd after beating Lukas Lacko on Sunday.Getty Images

Federer v Schwartzman is scheduled to begin on Court Suzanne Lenglen at 3pm BST.

Other matches

  • Jo-Wilfried Tsonga (France) v Jurgen Melzer (Austria) – Court Philippe Chatrier – 3pm BST
  • Alejandro Gonzalez (Colombia) v Gilles Simon (France) – Court Suzanne Lenglen – 10am BST
  • Benoit Paire (France) v Roberto Bautista Agut (Spain) – Court 1 – 10am BST
  • Facundo Bagnis (Argentina) v Ernests Gulbis (Latvia) – Court 2 – 10am BST
  • Tommy Robredo (Spain) v Kenny De Schepper (France) – Court 2 – 3pm BST
  • Mikhail Youzhny (Russia) v Radek Stepanek (Czech Republic) – Court 3 – 10am BST
  • Milos Raonic (Canada) v Jiri Vesely (Czech Republic) – Court 3 – 1pm BST
  • Dmitry Tursunov (Russia) v Sam Querrey (USA) – Court 5 – 12pm BST
  • Robin Haase (Netherlands) v Martin Klizan (Slovakia) – Court 6 – 12pm BST
  • Mikhail Kukushin (Kazakhstan) v John Isner (USA) – Court 6 – 3pm BST
  • Marin Cilic (Croatia) v Tobias Kamke (Germany) – Court 7 – 1pm BST
  • Jarkko Nieminen (Finland) v Jerzy Janowicz (Poland) – Court 7 – 4pm BST
  • Alexandr Dolgopolov (Ukraine) v Marcel Granollers (Spain) – Court 17 – 10am BST

Women's Singles – Round Two

Both Williams sisters Serena and Venus progressed into the second round after beating Alize Lim and Belinda Mencic on the opening day of the 2014 French Open.

The top seed and defending champion will now face Garbine Muguruza while her sister faces Anna Schmiedlova. If the American duo win their respective matches, they will face each other in round three.

Venus' game is the first action on Court Philippe Chatrier at 10am BST whileSerena's game takes place on Court Suzanne Lenglen at 1pm BST .

Meanwhile, Sharapova had to defeat her qualifying compatriot Ksenia Pervak to secure her place in the second round. The former Women's no 1 will take on Bulgaria's Tsvetana Pironkova, who eliminated Annicka Beck in a valiant battle that needed three sets.

Maria Sharapova
Maria Sharapova is looking to regain her French Open crown after failing to do so last year.Getty Images

The game is scheduled to take place on Court Philippe Chatrier at 6pm BST. The winner of this clash will face the winner between Monica Niculescu and Paula Ormaechea in the third round.

Women's no 3, Radwanska takes on Karolina Pliskova in the final second round action on Court 1 at 6pm BST. The 25-year-old Pole overcame China's Shuai Zhang in straight sets while her Czech Republic counterpart achieved her progress in a similar manner against Wildcard entrant Mathilde Johansson on Monday.

Other Matches

  • Alize Cornet (France) v Taylor Townsend (USA) – Court Suzanne Lenglen – 6pm BST
  • Daniela Hantuchova (Slovakia) v Claire Feuerstein (France) –Court 1 - 4pm BST
  • Varvara Lepchenko (USA) v Angelique Kerber (Germany) – Court 2 – 1pm BST
  • Yvonne Meusburger (Austria) v Samantha Stosur (Australia) – Court 2 – 6pm BST
  • Dominika Cibulkova (Slovakia) v Tamira Paszek (Austria) - Court 3 – 4pm BST
  • Mona Barthel (Germany) v Sabine Lisicki (Germany) – Court 3 – 6pm BST
  • Timea Bacsinszky (Switzerland) v Carla Suarez Navarro (Spain) – Court 5 – 3pm BST
  • Ajla Tomljanovic (Croatia) v Elena Vesnina (Russia) – Court 5 – 5pm BST
  • Flavia Pennetta (Italy) v Johanna Larsson (Sweden) – Court 6 – 10am BST
  • Monica Niculescu (Romania) v Paula Ormaechea (Argentina) – Court 6 – 6pm BST
  • Julia Georges (Germany) v Eugenie Bouchard (Canada) – Court 7 – 10am BST
  • Pauline Parmentier (France) v Yaroslava Shvedova (Kazakhstan) – Court 7 – 6pm BST

Men's Doubles – Round One

  • Denis Istomin & Lukas Rosol (Uzbekistan/Czech Republic) v Alexander Peya & Bruno Soares (Austria/Brazil) – Court 5 – 10am BST
  • Maximo Gonzalez & Juan Monaco (Both Argentina) v Florent Serra & Maxime Teixeira (Both France) – Court 8 – 10am BST
  • Tristan Lamasine & Laurent Lokoli (Both France) v David Marrero & Fernando Verdasco (Both Spain) – Court 8 – 2pm BST
  • Daniel Nestor & Nenad Zimonjic (Canada/Serbia) v Matthew Ebden & Dmitry Tursunov (Australia/Russia)Court 8 – 6pm BST
  • Julian Knowle & Michal Mertinak (Austria/Slovakia) v Guillermo Garcia-Lopez & Philipp Oswald (Austria) – Court 9 – 10am BST
  • Jack Sock & Joao Sousa (USA/Portugal) v Pablo Andujar & Leonardo Mayer (Spain/Argentina) – Court 9 – 12pm BST
  • Jonathan Erlich & Marcelo Melo (Israel/Brazil) v Frantisek Cermak & Mikhail Elgin (Czech Republic/Russia) – Court 9 – 6pm BST
  • Marin Draganja & Florin Mergea (Croatia/Romania) v Mariusz Fyrstenberg & Marcin Matowski (Both Poland) – Court 10 – 10am BST
  • Carlos Berlocq & Daniele Bracciali (Argentina/Italy) v Andrey Golubev & Samuel Groth (Kazakhstan/Australia) – Court 10 – 2pm BST
  • Eric Butorac & Raven Klaasen (USA/South Africa) v Steve Johnson & Sam Querrey (Both USA) – Court 10 – 6pm BST
  • Simone Bolelli & Fabio Fognini (Both Italy) v Tomasz Bednarek (Poland/Czech Republic) – Court 11 – 10am BST
  • Max Mirnyi & Mikhail Youzhny (Belrus/Russia) v Alejandro Falla & Marinko Matosevic (Colombia/Australia) – Court 11 – 4pm BST
  • Chris Guccione & Lleyton Hewitt (Both Australia) v Lukasz Kubot & Robert Lindstedt (Poland/Sweden) – Court 14 – 2pm BST
  • Roberto Bautista Agut & Igor Sijsling (Spain/Netherlands) v Jaroslav Levinsky & Philipp Marx (Czech Republic/Germany) – Court 14 – 4pm BST
  • Rohan Bopanna & Aisam-Ul-Haq Qureshi (India/Pakistan) v Ivo Karlovic & Stephane Robert (Croatia/France) – Court 16 – 10am BST
  • Jonathan Eysseric & Marc Gicquel (Both France) v Andreas Seppi & Filippo Volandri (Both Italy) – Court 16 – 12pm BST
  • Pablo Vuevas & Horacio Zeballos (Uruguay/Argentina) v Facundo Bagnis & Federico Delbonis (Both Argentina) – Court 16 – 4pm BST
Bob & Mike Bryan
The Bryan brothers Bob and Mike will be looking to defend their third French Open title and become winners for the third time in their careers.Getty Images
  • Bob Bryan & Mike Bryan (Both USA) v Martin Emmrich & Christopher Kas (Both Germany) – Court 17 – 1pm BST
  • Michael Llodra & Nicolas Mahut (Both France) v Gael Monfils & Josselin Ouanna (Both France) – Court 17 – 3pm BST
  • Andre Begemann & Robin Haase (Germany/Netherlands) v Fabrice Martin & Hugo Nys (Both France) – Court 17 – 5pm BST

Women's Doubles – Round One

  • Lucie Hradecka & Michaella Krajicek (Czech Republic/Netherlands) v Francesca Schiiavone & Silvia Soler-Espinosa (Italy/Spain) – Court 4 – 10am BST
  • Olga Govortsova & Olga Savchuk (Belarus/Ukraine) v Jelena Jankovic & Alisa Kleybanova (Serbia/Russia) – Court 4 – 12pm BST
  • Andrea Hlavackova & Lucie Safarova (Both Czech Republic) v Sharon Fichman & Anastasia Pavlyuchenkova (Canada/Russia) – Court 4 – 2pm BST
  • Bojana Jovanovski & Darija Jurak (Serbia/Croatia) v Vera Dushevina & Saisai Zheng (Russia/China) – Court 4 – 4pm BST
  • Sorana Cirstea & Maria Kirilenko (Romania/Russia) v Kaia Kanepi & Alexandra Panova (Estonia/Russia) – Court 8 – 12pm BST
  • Stephanie Fortez Gacon & Laura Thorpe (Both France) v Jana Cepelova & Stefanie Voegele (Slovakia/Switzerland) – Court 8 – 4pm BST
  • Petra Cetkovska & Iveta Melzer (Both Czech Republic) v Liezel Huber & Lisa Raymond (Both USA) – Court 9 – 2pm BST
  • Raluc Olaru & Donna Vekic (Romania/Croatia) v Kristina Barrois & Annika Beck (Both Germany) – Court 10 – 12pm BST
  • Kveta Peschke & Katarina Srebotnik (Czech Republic/Slovakia) v Lauren Davis & Megan Moulton-Levy (Both USA) – Court 10 – 4pm BST
  • Tatjana Maria & Elina Svitolina (Germany/Ukraine) v Vania King & Jie Zheng (USA/China) – Court 11 – 12pm BST
  • AllaKudryavtseva & Anastasia Rodionova (Russia/Australia) v Andreja Klepac & Maria-Teresa Torro-Flor (Slovakia/Spain) – Court 11 – 2pm BST
  • Oksana Kalashinova & Katarzyna Piter (Georgia/Poland) v Christina McHale & Chanelle Scheepers (USA/Russia) – Court 14 – 10am BST
  • Marina Erakovic & Arantxa Parra Santonja (New Zealand/Spain) v Klaudia Jans-Ignacik & Maryna Zanevska (Poland/Ukraine) – Court 14 – 12pm BST
  • Madison Keys & Alison Riske (Both USA) v Irina Ramialison & Constance Sibille (Both France) – Court 16 – 2pm BST
  • Amandine Hesse & Mathilde Johansson (Both France) v Shuko Aoyama & Renata Voracova (Japan/Czech Republic) – Court 16 – 6pm BST

Mixed Doubles – Round 1

  • Anna-Lena Groenefeld & Jean-Julien Rojer (Germany/Netherlands) v Jie Zheng & Scott Lipsky (China/USA) – Court 11 – 6pm BST
  • Klaudia Jans-Ignacik & Dominic Inglot (Poland/Great Britain) v Alicja Rosolska v Johan Brunstrom (Poland/Sweden) – Court 14 – 6pm BST