Awards Season 2015 Boyhood Birdman Foxcatcher Theory of Everything
(L-R) Boyhood, Birdman, Foxcatcher & The Theory of Everything.IFC Films / Fox Searchlight / Universal / Sony Pictures

The 2015 Academy Awards will be held tonight (22 February) at the Dolby Theatre in Hollywood.

It's expected to be a big night for Boyhood - which is favourite to take home the Best Picture and Best Director prizes, while Eddie Redmayne is Britain's biggest hope for Oscar glory.

We'll be updating the winner's list live as the awards are handed on Sunday evening.


Best Picture

  • American Sniper
  • Birdman - WINNER
  • Boyhood
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Imitation Game
  • Selma
  • The Theory of Everything
  • Whiplash

Best Director

  • Richard Linklater - Boyhood
  • Alejandro G Inarritu - Birdman - WINNER
  • Morten Tyldum - The Theory of Everything
  • Wes Anderson - The Grand Budapest Hotel
  • Bennett Miller - Foxcatcher

Best Actor

  • Bradley Cooper - American Sniper
  • Benedict Cumberbatch - The Imitation Game
  • Steve Carell - Foxcatcher
  • Michael Keaton - Birdman
  • Eddie Redmayne - The Theory of Everything - WINNER

Best Actress

  • Marion Cotillard - Two Days, One Night
  • Felicity Jones - The Theory of Everything
  • Julianne Moore - Still Alice - WINNER
  • Rosamund Pike - Gone Girl
  • Reese Witherspoon - Wild

Best Supporting Actor

  • Robert Duvall - The Judge
  • Ethan Hawke - Boyhood
  • Edward Norton - Birdman
  • Mark Ruffalo - Foxcatcher
  • JK Simmons - Whiplash - WINNER

Best Supporting Actress

  • Emma Stone - Birdman
  • Patricia Arquette - Boyhood - WINNER
  • Laura Dern - Wild
  • Meryl Streep - Into the Woods
  • Keira Knightley - The Imitation Game

Best Original Screenplay

  • Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris & Armando Bo - Birdman - WINNER
  • Richard Linklater - Boyhood
  • Wes Anderson & Hugo Guinness - The Grand Budapest Hotel
  • Dan Gilroy – Nightcrawler
  • Dan Futterman & E. Max Frye – Foxcatcher

Best Adapted Screenplay

  • Jason Hall - American Sniper
  • Graham Moore - The Imitation Game - WINNER
  • Anthony McCarten - The Theory of Everything
  • Damien Chazelle - Whiplash
  • Paul Thomas Anderson - Inherent Vice

Best Animated Feature

  • Big Hero 6 - WINNER
  • How To Train Your Dragon 2
  • The Boxtrolls
  • Song of the Sea
  • The Tale of the Princess Kaguya

Best Foreign Language Film

  • Ida (Poland) - WINNER
  • Leviathan (Russia)
  • Tangerines (Estonia)
  • Timbuktu (Mauritania)
  • Wild Tales (Argentina)

Best Original Score

  • The Grand Budapest Hotel, Alexandre Desplat - WINNER
  • The Imitation Game, Alexandre Desplat
  • Interstellar, Hans Zimmer
  • Mr Turner, Gary Yershon
  • The Theory of Everything, Jóhann Jóhannsson

Best Cinematography

  • Emmanuel Lubezki - Birdman - WINNER
  • Roger Deakins – Unbroken
  • Robert D. Yeoman - The Grand Budapest Hotel
  • Łukasz Żal &Ryszard Lenczewski - Ida
  • Dick Pope - Mr Turner

Best Documentary

  • CitizenFour - WINNER
  • Finding Vivian Maier
  • Last Days in Vietnam
  • The Salt of the Earth
  • Virunga

Best Original Song

  • Everything Is Awesome – The Lego Movie
  • Glory – Selma - WINNER
  • Grateful – Beyond the Lights
  • Lost Stars – Begin Again
  • I'm Not Gonna Miss You - Glenn Campbell... I'll Be Me

Best Visual Effects

  • Captain America
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Interstellar - WINNER
  • Guardians of the Galaxy
  • X-Men: Days of Future Past

Best Film Editing

  • American Sniper
  • Boyhood
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Imitation Game
  • Whiplash - WINNER

Best Makeup & Hairstyling

  • Foxcatcher
  • The Grand Budapest Hotel - WINNER
  • Guardians of the Galaxy

Best Production Design

  • The Grand Budapest Hotel - WINNER
  • The Imitation Game
  • Interstellar
  • Into the Woods
  • Mr Turner

Best Sound Mixing

  • American Sniper
  • Birdman
  • Interstellar
  • Unbroken
  • Whiplash - WINNER

Best Sound Editing

  • American Sniper - WINNER
  • Birdman
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Interstellar
  • Unbroken

Best Costume Design

  • The Grand Budapest Hotel - Milena Canonero - WINNER
  • Inherent Vice - Mark Bridges
  • Into the Woods - Colleen Atwood
  • Maleficent - Anna B. Sheppard and Jane Clive
  • Mr. Turner - Jacqueline Durran

Best Animated Short

  • The Bigger Picture
  • The Dam Keeper
  • Feast - WINNER
  • Me and My Moulton
  • A Single Life

Best Short Film Live Action

  • Aya
  • Boogaloo and Graham
  • Butter Lamp
  • Parvaneh
  • The Phone Call - WINNER

Best Documentary Short

  • Crisis Hotline: Veterans Press 1 - WINNER
  • Joanna
  • Our Curse
  • The Reaper (La Parka)
  • White Earth